3 – PÁSMOVÁ AKTÍVNA REPROSÚSTAVA

Top model DIVUS bol donedávna vlajkovou lodou medzi reprosústavami ACON. Elektronika koncepčne vychádza z modelov A1134/A1334, používa však iné reproduktory (meniče) a zmenená je tiež ozvucnica. Pri vývoji tejto reprosústavy sme sa snažili vyhnút akýmkolvek kompromisom a zúžitkovať všetky naše doterajšie skúsenosti. Ozvučnica z 30mm hrubej MDF je tvarovaná tak, že sa zlepšila nielen estetika reprosústavy, ale aj akustické vlastnosti samotnej ozvučnice. Zakrivenie protiľahlých stien má priaznivý vplyv na rozloženie stojatého vlnenia vo vnútri ozvucnice, skosené hrany zabranujú difrakcii zvukových vln. Dozadu ustupujúca predná stena čiastocne koriguje posuv akustických stredov reproduktorov, takže nie je potrebná taká výrazná korekcia elektronickou cestou ako u modelov s rovnou prednou stenou. Celá ozvučnica sa vyrába ručne na zákazku, vrátane ohýbania a dyhovania. Luxusný tvar si vyžaduje i luxusný povrch, takže okrem štandardnej dýhy ako je čerešna, orech či javor si môžete vybrať i exotické dreviny, ako napr. indický či brazílsky palisander, prípadne i brúsený klavírny lak.

Celá elektronika spolu s výkonovým toroidným transformátorom je umiestnená v zadnej časti reprosústavy. Sústava DIVUS obsahuje štyri identické výkonové zosilňovače, po jednom pre budenie výškového a stredového reproduktora a dva v mostíkovom zapojení pre budenie basového reproduktora. Zosilňovače sú stavané z vyberaných diskrétnych súčiastok, osadené MOS-FET výkonovými tranzistormi. Pracujú v AB triede s vysokým kľudovým prúdom. Vyznačujú sa veľmi nízkym harmonickým a intermodulačným skreslením, vysokou rýchlosťou a vynikajúcim odstupom rušivých signálov. Každý výkonový zosilňovač má vlastnú filtráciu napájacieho napätia. Celková filtračná kapacita v jednej reprosústave je 90 000 mF. Chladenie je zabezpečené hliníkovým profilom, umiestneným na zadnej stene reprosústavy, kde sa nachádzajú aj všetky ovládacie prvky a prípojné miesta.

Elektronická výhybka zabezpečuje rozdelenie signálu do troch frekvenčných pásiem a jeho úrovňovú úpravu podľa potreby. Toto rozdelenie sa deje ešte pred výkonovými zosilňovačmi na nízkej úrovni signálu. V reprosústave DIVUS je použitá elektronická výhybka typu State Variable so strmosťou 24dB/okt. spolu s basovou korekciou typu Linkwitz. Zavedená fázová korekcia vo výhybke zabezpečuje minimálnu fázovú chybu v oblasti deliacich frekvencií. Aby sa zamedzilo fázovým chybám, spôsobeným mechanickým posuvom akustických stredov jednotlivých reproduktorov, je tento posuv elektronicky korigovaný už vo výhybke. Vstup sústavy je riešený ako elektronicky symetrizovaný s konektorom XLR.

Ako príslušenstvo sa dodávajú štyri nastavitelné hroty a podložky, na prianie pozlátené 24-karátovým zlatom a tienená sietová šnúra s feritovým prstencom pre odfiltrovanie VF rušenia.

Technické údaje:

 

Galéria: